Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day). Obchody święta odbywają się corocznie od 1950 roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. W tym roku, już po raz drugi święto ma szczególny charakter, z uwagi na pandemię COVID-19, z którą mierzy się świat i która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego.
Światowa Organizacja Zdrowia tegorocznym hasłem zwraca uwagę na nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, które szczególnie uwydatniła pandemia COVID-19. Mimo, iż uderzyła ona w wiele krajów, największe piętno odcisnęła na społecznościach, które mają mniejszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej. Stąd też WHO wzywa do podjęcia działań służących wyeliminowaniu nierówności zdrowotnych i łączenia ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata, w myśl zasady, iż nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni!
W kontekście tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia zwraca się też szczególną uwagę na konsekwencje ekonomiczne i społeczne będące efektem panującej pandemii. Sytuacja epidemiczna oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też zdrowie psychiczne.
W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą również obchody Dnia Pracownika Ochrony Zdrowia.
Z tej okazji wszystkim Pracownikom Ochrony Zdrowia składamy wyrazy uznania i wdzięczności za poświecenie
i zaangażowanie, a także ciężką i wymagającą pracę na rzecz ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka.
Życzymy satysfakcji i radości z każdej chwili zawodowej realizacji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Dyrekcja RPR Sosnowiec